بررسی پارچه اسپان باند نبافته

اسپان باند چیست
اسپان باند یا به اصطلاح spunbond Nonwoven می باشد. جنس این پارچه ها از پلی پروپیلن PP بوده و به لحاظ تنوع ضخامت و رنگ و ارزان بودن آن به تدریج مورد توجه تمام صنایع و صنوف مختلف قرار گرفته است.


به گونه ای که در تمام موارد ذیل استفاده می شود:
بسته بندی و کاور: بسته بندی میوه ، حبوبات و برنج ، بسته بندی کیف و کفش ، بسته بندی چای ، بسته بندی لوازم خانگی ، بسته بندی محصولات کارخانجات ، چادر اتومبیل ، کاور ماشین آلات ، کاور مواد اولیه و محصولات در انبار کارخانجات ، کاور کامپیوتر و لوازم جانبی ، روکش لباس و مبل ، کاور کت و شلوار ، روکش لوازم خانگی
پزشکی و بهداشتی: رویه بهداشتی پوشک و نوار بهداشتی ، لباس اتاق عمل جراحی ، کلاه و ماسک یکبار مصرف پزشکی ، روکش کفش ، زیر انداز و لباس بیمار ، ملحفه بهداشتی ، روانداز بهداشتی ، دستمال مرطوب بهداشتی
عمران و ساختمان و راهسازی: نما و روکش ساختمانهای نیمه ساز ، دیوار کاذب ، تثبیت راه و خاک سازی
فیلتراسیون و فیلترسازی: فیلترهای صنعتی و فیلترهای دقیق ، فیلتراسیون مایعات(نوشابه سازی) ، کیسه جاروبرقی ، و ...
کشاورزی: پوشش مزارع ، پوشش گلخانه
متفرقه: لمینت ، دستمال های صنعتی و خانگی ، پارچه های استری تشک ، بالشت ، لحاف ، مبل سازی ، صنایع کیف و کفش سازی ، لباس های صنعتی کار ، صنایع نظامی ، چادرهای صنعتی ، تبلیغات (بنر ، پوستر و ...) ، پارچه نویسی و چاپ

 

 

 

 

    بسته بندی و کاور

        بسته بندی میوه، حبوبات و برنج

        بسته بندی کیف و کفش

        بسته بندی چای

        بسته بندی لوازم خانگی

        بسته بندی محصولات کارخانجات

        کاور ماشین آلات

        کاور مواد اولیه و محصولات در انبار کارخانجات

        کاور کامپیوتر و لوازم جانبی

        کاور کت و شلوار

        روکش لباس و مبل

        روکش لوازم خانگی

    عمران و ساختمان و راهسازی

        نما و روکش ساختمان های نیمه ساز

        دیوار کاذب

        تثبیت راه و خاک سازی

    کشاورزی

        پوشش مزارع

        پوشش گلخانه

    فیلتراسیون و فیلترسازی

        فیلترهای صنعتی و فیلترهای دقیق

        فیلتراسیون مایعات (نوشابه سازی)

        کیسه جاروبرقی

 

                       

 

    پزشکی و بهداشتی

        رویه بهداشتی پوشک و نوار بهداشتی

        لباس اتاق عمل جراحی

        کلاه و ماسک یکبار مصرف پزشکی

        روکش کفش

        لباس بیمار

        ملحفه بهداشتی

        روانداز بهداشتی

        دستمال مرطوب بهداشتی

    متفرقه

        لمینت

        دستمال های صنعتی و خانگی

        پارچه های استری تشک

        بالشت

        لحاف

        مبل سازی

        صنایع کیف و کفش سازی

        لباس های صنعتی کار

        چادرهای صنعتی

        تبلیغات (بنر، پوستر و ...)

        پارچه نویسی و چاپ

 

پارچه بدون بافت

 

ساک سوزنی پارچه بدون بافت  پارچه ای است که با استفاده از عملیات شیمیایی، مکانیکی، حرارت و یا حلال پیوندی بین الیاف آن ایجاد شده است. این اصطلاح در صنعت نساجی برای پارچه هایی مانند نمد بکار می رود که بافته شده  و یا کشباف  نیستند. بعضی پارچه های بدون بافت استحکام کافی نداشته و باید با استفاده از یک بستر مناسب تقویت شوند. در سال های اخیر، پارچه بدون بافت یا سوزنی به جایگزینی برای فوم پلی اورتان تبدیل شده اند.

 

1- کاربردها پارچه سوزنی

 

پارچه های سوزنی بصورت ساختارهای ورقه ای یا لایه ای تعریف می شوند که در اثر درگیر شدن الیاف و فیلامنت ها بصورت مکانیکی، حرارتی یا شیمیایی ایجاد شده اند. آن ها ورقه های متخلخل تخت یا پرزداری هستند که بطور مستقیم از الیاف، پلاستیک مذاب یا لایه پلاستیکی ساخته شده اند. آن ها بصورت بافته شده یا کشباف نبوده و برای تولید آن ها نیازی به تبدیل الیاف به نخ وجود ندارد. بطور معمول، درصد مشخصی از پارچه های بازیافتی و مواد روغنی در پارچه های بی بافت یا به اصطلاح سوزنی استفاده می شوند. درصد پارچه های بازیافتی بسته به استحکام مورد نیاز متغیر است. علاوه بر این، بعضی پارچه های بی بافت را می توان بعد از استفاده با کمک عملیات ها و تأسیسات مناسب بازیافت کرد.

 

ساک سوزنی

 

به همین دلیل، بی بافت ها برای برخی کاربردها، بخصوص در زمینه ها و صنایعی که محصولات یکبار مصرف اهمیت دارند، مانند بیمارستان ها، مدارس، خانه سالمندان و هتل های مجلل، به عنوان پارچه های اکولوژیک در نظر گرفته می شوند. بی بافت ها پارچه های مهندسی شده ای هستند که ممکن است دارای عمر محدود یا یکبار مصرف بوده و یا پارچه های بادوامی باشند. پارچه های بی بافت کارکردهای مختلفی مانند جذب، دفع مایعات، حالت ارتجاعی، کشش، نرمی، استحکام، بازدارندگی شعله، قابلیت شستشو، ضربه گیری، عایق حرارتی، عایق صدا، فیلتراسیون، استفاده به عنوان لایه محافظ در برابر باکتری ها و استریل کردن را فراهم می کنند. این خواص اغلب با یکدیگر ترکیب شده و پارچه های مناسب برای اهداف خاص تولید می شوند که در آن ها تعادل خوبی بین عمر محصول و قیمت وجود دارد. آن ها می توانند ظاهر، بافت و استحکام پارچه های بافته شده را داشته و در عین حال حجیم باشند. آن ها در ترکیب با دیگر مواد محصولات متنوع با خواص مختلفی را ایجاد کرده و به تنهایی یا به عنوان بخشی از البسه، مبلمان خانگی، لوازم مراقبت شخصی، و کالاهای مهندسی، صنعتی و مصرفی استفاده می شوند.

 

پارچه های سوزنی کاربردهای مختلفی دارند که عبارتند از:

 

1-1 پزشکی:

 

 • روپوش های ایزولاسیون

 

 • روپوش های جراحی
 • کاور جراحی
 • ماسک جراحی
 • لباس جراحی
 • کلاه •

 

بسته بندی لوازم پزشکی:

 

     دستکش

 • پوشش کفش
 • دستمال مرطوب

 

1-2 فیلترها :

 

 بنزین، نفت و هوا

 

 • آب، قهوه، چای کیسه ای
 • صنعت داروسازی
 • فراوری مواد معدنی
 • فیلترهای کارتریج برای مایعات و فیلترهای کیسه ای
 • کیسه های خلاء
 • فیلترهای غشایی و لایه ای با لایه های بی بافت برای مواد آلرژی زا

 

1-3 ژئوتکستایل ها  :

 

  تثبیت خاک و زیرسازی جاده

 

 • تثبیت پی ساختمان
 • کنترل فرسایش خاک
 • ساخت کانال
 • سیستم های زهکشی
 • حفاظت از ژئوممبران ها
 • حفاظت در برابر یخ زدگی
 • راه بند استخر و کانال آب
 • راه بند نفوذ شن برای زهکشی لوله ای
 • جلوگیری از نفوذ پساب ها به منابع آب زیرزمینی آن ها در مقایسه با محصولات مشابه بافته شده استحکام بالاتری داشته و بنابراین اغلب در پروژه های کنترل فرسایش با مقیاس بالا

 

پارچه سوزنی   پارچه سوزنی

 

 دیگر کاربردها پارچه سوزنی

 

پوشک، نوار بهداشتی، و دیگر مواد جاذب

 

 • مواد اولیه و ثانویه مورد استفاده در پشت فرش
 • کامپوزیت ها
 • پشتیبان و پایدار کننده قلاب دوزی ماشینی
 • برای بسته بندی در مواردی که نیاز به تخلخل وجود دارد
 • کیسه های خرید
 • عایق سازی (لایه های الیاف شیشه)
 • عایق صوتی برای لوازم خانگی، قسمت های مختلف اتومبیل، و پانل های دیواری
 • بالشت، کوسن، تشک، لحاف و مبل
 • ماسک پزشکی و مصرفی
 • پاکت نامه
 • چادرها، خیمه ها و بسته بندی برای انتقال (الوار، فولاد)
 • لباس های یکبار مصرف (پاپوش)
 • پوشش ساختمان مقاوم در برابر آب و هوا
 • دستمال تنظیف

 

465456

 

فرایندهای تولید بی بافت ها یا پارچه سوزنی

 

معمولاً با قرارگیری الیاف کوتاه در کنار یکدیگر و تشکیل یک ورقه یا لایه، و سپس اتصال آن ها بصورت مکانیکی (بطور مثال در مورد نمد با درگیر کردن الیاف توسط سوزن های دندانه دار به شکلی که اصطکاک بین الیاف باعث تولید پارچه مستحکم تری می شود)، با استفاده از چسب، یا حرارت (با بکارگیری بیندر (به شکل پودر، خمیر، یا مذاب پلیمر) و ذوب کردن بیندر در داخل لایه با افزایش دما) تولید می شوند.

 

2-1 بی بافت های الیاف کوتاه

 

این بی بافت ها در 4 مرحله تولید می شوند. الیاف ابتدا ریسیده شده، به طول چند سانتی متر برش خورده، و بصورت عدل  در می آیند. سپس این الیاف کوتاه مخلوط شده، در یک فرایند چند مرحله ای باز شده، روی یک نوار نقاله پخش شده، و توسط فرایندهای ترریزی ، هواریزی  یا کاردینگ و لایه گذاری  یک لایه یکنواخت را تشکیل می دهند. در فرایند ترریزی معمولاً الیاف با طول 25/0 تا 75/0 اینچ (64/0 تا cm 91/1) استفاده می شود، اما اگر الیاف سفت و ضخیم باشند گاهی اوقات الیاف با طول بیشتر نیز استفاده می شود.

 

در فرایند هواریزی معمولاً الیاف با طول 5/0 تا 0/4 اینچ (3/1 تا cm 2/10) استفاده می شود. در روش کاردینگ معمولاً الیافی با طول حدود 5/1 اینچ استفاده می شود. ریون که لیف رایجی در تولید بی بافت ها بود، امروزه تا حد زیادی با پلی  اتیلن ترفتالات (PET) و پلی پروپیلن (PP) جایگزین شده است. الیاف شیشه با استفاده از روش ترریزی بصورت لایه هایی در می آیند که در پوشش های سقفی استفاده می شود.

 

مخلوط الیاف مصنوعی به همراه سلولز برای استفاده در پارچه های یکبار مصرف ترریزی می شوند. عمل اتصال در بی-بافت های الیاف کوتاه با استفاده از حرارت یا رزین انجام می شود. اتصال می تواند در کل لایه و با استفاده از اشباع رزین یا اتصال حرارتی کلی، و یا می تواند با یک الگوی مشخص از طریق چاپ رزین یا اتصال حرارتی نقطه ای انجام شود.  بی بافت های ذوب ریسی  شده با استفاده از الیاف بلندی که از اکسترود کردن مذاب پلیمر و عبور دادن آن از درون یک رشته‌ساز  حاوی 40 سوراخ در اینچ تولید شده و در ادامه تحت کشش قرار گرفته و با عبور هوای گرم از روی آن ها خنک شده اند تهیه می شوند. لایه به دست آمده روی غلتک هایی جمع آوری شده و سپس به محصولات نهایی تبدیل می شوند.

 

الیاف با ظرافت بسیار بالا (معمولاً پلی پروپیلن) نسبت به دیگر الیاف ذوب¬ریسی شده استحکام کمتری داشته، اما به دلیل قطر بسیار کمی که دارند خواص منحصر به فردی را ارائه می دهند. لایه های ذوب ریسی شده اغلب با لایه¬های اسپان باند  ترکیب می‌شوند تا لایه های SM یا SMS را تشکیل دهند، که استحکام بالایی داشته و مزایای الیاف ظریف مانند فیلتراسیون، افت فشار کم در زمان استفاده به عنوان ماسک و فیلتر، و خواص فیزیکی مانند عایق صوت در زمان استفاده در ماشین ظرف‌شویی را ارائه می دهند. یکی از بزرگترین مصرف کنندگان مواد SM و SMS صنعت پوشک و نوار بهداشتی است.

 

ساک سوزنی

 

     بی بافت های اسپان لید

 

  این بی بافت ها در یک فرایند ممتد تولید می¬شوند. الیاف ریسیده شده و سپس مستقیماً توسط صفحات منحرف کننده یا جریان هوا بصورت یک لایه در می آیند. این تکنیک باعث سرعت بالاتر نوار نقاله و هزینه های کمتر می شود. گونه های مختلفی از این روش مانند ماشین آلات REICOFIL موجود است. اسپان باندهای PP نسبت به PET سریع تر و در دماهای پایین تری تولید می شوند که به دلیل تفاوت در دماهای ذوب آن ها است.

 

اسپان باندها با بی بافت های ذوب ریسی شده ترکیب شده و لایه ای با نام SMS را تولید می کنند. بی بافت های ذوب ریسی شده الیاف با ظرافت بالایی دارند اما پارچه هایی با استحکام بالا نیستند. پارچه های SMS که از PP تولید شده اند دافع آب بوده و می توان از آن ها به عنوان پارچه های یکبار مصرف استفاده کرد. بی بافت های ذوب ریسی شده اغلب به عنوان فیلتر استفاده شده و توانایی جداسازی ذرات بسیار ریز را دارند. اتصال لایه های اسپان لید با رزین و یا با استفاده از حرارت انجام می شود.

 

با توجه به روش اتصال لایه های اسپان لید، Rieter نسل جدیدی از بی بافت ها را با نام Spunjet تولید کرد. Spunjet در حقیقت اتصال فیلامنت های اسپان لید با استفاده از فشار آب  است.کاغذ هواریزی شده کاغذ هواریزی شده منسوجی است که به عنوان یک پارچه بی افت تهیه شده از خمیر چوب دسته بندی می شود. بر خلاف فرایند متداول تولید کاغذ، کاغذ هواریزی شده از آب به عنوان محیط حامل برای الیاف استفاده نمی کند. الیاف توسط هوا جابجا شده و در ساختار کاغذ جای می گیرند.

 

دیگر فرایندها دو نوع اصلی از بی بافت های الیاف شیشه وجود دارد. لایه ترریزی شده یا «تیشوی  الیاف شیشه» که در آن ها از الیاف با دنیر  بالا در محدوده قطر 6 تا μm 20 استفاده شده است. لایه های تولید شده با روش شعله نازک کننده  یا «بالشچه » که در آن ها از الیاف ممتد با دنیر پایین در محدوده قطر 1/0 تا μm 6 استفاده شده است. نوع دوم مشابه بی بافت های ذوب ریسی شده ترموپلاستیک است، گرچه در دماهای بسیار بالاتری تولید می¬شود. برای ایجاد اتصال در لایه ترریزی شده تقریباً همیشه از رزین استفاده می شود، درحالیکه بالشچه ها با رزین خشک یا تر اسپری می شوند. از یک فرایند غیرمعمول برای تولید فیبریل‌های پلی اتیلن در یک سیال مشابه فرئون، تبدیل کردن آن ها به محصولی کاغذی و سپس کالندر کردن آن ها برای ایجاد Tyvek استفاده می شود.

 

عملیات اتصال هر دو نوع بی بافت های الیاف کوتاه و اسپان لید بدون ایجاد اتصال بین الیاف هیچ مقاومت مکانیکی ندارند. روش های متعددی برای ایجاد اتصال استفاده می شود:

 

 • حرارتی
 • استفاده از چسب حرارتی
 • استفاده از یک آون بزرگ برای پخت
 •  کالندر کردن با استفاده از غلتک های داغ. سطح غلتک ها برای ایجاد اتصال کلی صاف است و برای تولید یک لایه نرم تر و با مقاومت در برابر پارگی بیشتر طرح دار است.

 

 • فشار آب: ایجاد درگیری مکانیکی بین الیاف با استفاده از فشار آب.

 

      فراصوت: در پارچه¬های عایق استفاده می شود.

      سوزنی زنی: ایجاد درگیری مکانیکی بین الیاف با استفاده از سوزن های دندانه دار.

 

 • شیمیایی (فرایند ترریزی):

 

 • استفاده از بیندرها (مانند امولسیون لاتکس یا پلیمرهای محلول) برای ایجاد اتصال شیمیایی بین الیاف. در روشی دیگر که هزینه بر است از الیاف یا پودر بیندر استفاده می شود که با افزایش دما ذوب شده و به دیگر الیاف متصل می شوند.
 • نوعی از بی بافت های الیاف کوتاه پنبه با سدیم هیدروکسید عمل شد تا پیوند شیمیایی ایجاد شود. سود سوزآور باعث پیچ خوردن و انقباض الیاف سلولزی می شود.
 • یک پلی آمید غیرمعمول (Cerex) در اثر عمل با اسید در فاز گازی دچار خود پیوندی می شود.
 • ذوب ریسی: الیاف در حین سرد شدن با هوای داغ با یکدیگر درگیر می شوند.

 

3- قابلیت دور ریختن صنعت فاضلاب در حال تلاش برای تعریف واژه «قابلیت سیفون کردن » است. آن ها تولیدکنندگان را به انجام داوطلبانه این کار تشویق می کنند. آن ها همچنین تولیدکنندگان را به نشان دار کردن محصولاتی که این قابلیت را ندارند توصیه می‌کنند (مانند ایجاد لوگوی «غیر قابل سیفون کردن»).

 

صنعت فاضلاب به دنبال یک تعریف استاندارد از قابلیت سیفون کردن است که مورد تأیید نهادهای دیگر مانند NSF International نیز باشد. آن ها بر این باورند که محصولات باید برای سیستم های تصفیه و فاضلاب ایمن باشند. Orange County Sanitation District کمپینی با نام “What 2 Flush” ایجاد کرده که پیشنهاد می دهد تنها 3 چیز سیفون شود: ادرار، مدفوع و دستمال توالت.

 

 

 

 

واژه گان شماری از محصولات تولیدی تک پک در متن ذیل قابل مشاهده میباشد:

ساک پارچه ای- ساک دستی پارچه ای- ساک خرید پارچه ای- ساک تبلیغاتی- ساک دستی تبلیغاتی-ساک دستی تبلیغاتی پارچه ای-خرید ساک دستی پارچه ای- فروش ساک دستی - تولید کننده ساک پارچه ای - ساک دستی اسپان باند- ساک دستی دوختی - ساک پارچه ای دوختی- ساک دستی دوخت پرس- ساک دستی دوخت نخ- ساک دستی سوزنی- ساک دستی کتان - ساک دستی کنفی - تولید ساک دستی- پاکت نامه پارچه ای- بگ تبلیغاتی- شاپینگ بگ - کاور قطعات خودرو - کاور قطعات - ساک دسته موزی - ساک دست- دسته لوپ- دسته زنبیلی ساک - ساک دستی دوشی- چاپ ساک دستی- ساک دستی عطف ار- ساک دستی بغل پاکتی- ساک دستی ته کاست- ساک مدارس- ساک دوخت نخ- ساک دستی نواردوزی - ساک دستی نمایشگاهی - ساک دستی بغل کاست - لیست قیمت ساک - ساک بیمارستانی- ساک پارچه ای بیمارستان - گونی و کیسه برنج- ساک دستی متقال - ساک چاپی- تولید کننده ساک دستی- نایلکس چاپی- ساک دستی سر جمع شو- نایلکس فروشگاه مواد غذایی- دستگاه چاپ سیلک اسکرین- دستگاه چاپ سیلک- دستگاه پنوماتیک - دستگاه نیمه اتوماتیک سیلک- دستگاه اتوماتیک سیلک- فروش دستگاه چاپ سیلک- خرید دستگاه سیلک- دستگاه سیلک ریلی- دستگاه سیلک نایلون- دستگاه چاپ نایلون-دستگاه چاپ روی مقوا-دستگاه چاپ روی سررسید-دستگاه چاپ سیلک تقویم-دستگاه چاپ مسطح- دستگاه چاپ پارچه- دستگاه چاپ سیلک تیشرت- دستگاه چاپ سیلک پارچه-دستگاه چاپ سیلک لباس- دستگاه چاپ مشما- دستگاه چاپ سیلک روی ساک دستی- دستگاه خشک کن چاپ- دستگاه خشکن چاپ- دستگاه خشک کن سیلک- درایر چاپ سیلک- دستگاه نواربر پارچه-دستگاه برش نوار اریب-نواربر پارچه-دستگاه طاقه بر- دستگاه برش رول- دستگاه اتوماتیک نواربرخشک کن گازی چاپ سیلک-خشک کن برقی چاپ سیلک-خشکن سیلک-دستگاه چاپ سیلک نواری-دستگاه خشک کن چاپ سیلک-خشک کن سیلک-خشک کن نایلون-دستگاه خشکن کن چاپ-دستگاه چاپ جعبه-دستگاه چاپ کارتن-دستگاه چاپ جعبه پیتزا- چاپ سیلک اسکرین- دستگاه سیلک پدالی- خشک کن چاپ سیلک- خشک کن برقی المنتی- درایر چاپ پارچه و لباس - خشک کن چاپ مقوا- دستگاه برش پارچه- دستگاه نوار اریب- دستگاه رول به رول پارچه- دستگاه پرفراژ و چسب پارچه- دستگاه فلاشر چاپ سیلک- دستگاه پرفراژ پارچه- دستگاه برش عمودی و افقی پارچه- کاور قطعات پارچه ای- ساک نمایشگاه- دستگاه چاپ نایلون- دستگاه چاپ پارچه- خشک کن پارچه- خشک کن نایلون- درایر چاپ نایلون - ساک دسته پانچ موزی- ساک دستی کنفی- ساک مغازه- ساک دستی نایلونی- ساک دستی دسته تقویت- ساک دستی دسته بندی- ساک دسته موزی- نایلکس رکابی- نایلکس دسته موزی- تعرفه ساک دستی- دستگاه شیت بر پارچه- دستگاه برش پارچه- دستگاه برش مقوا- دستگاه برش سینگل- دستگاه دایکات پینگ پنگی- ساک دستی مدل خاص- ساک دستی متالایز- ساک دستی چاپ رنگی- ساک دستی پارچه پلاستیک- ساک دستی نقره ای و طلایی لمینت


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/takpacki/public_html/templates/sj_hexagon/html/com_k2/templates/listing-style-two/item.php on line 292

اینماد

image01
Top